Dodatkowe szkolenia dla motorniczych
Wystartowały dodatkowe szkolenia dla motorniczych. Pierwsza grupa rozpoczęła zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Celem jest podniesienie kwalifikacji pracowników spółki, zmniejszenie liczby kolizji oraz poprawa relacji z pasażerami
Każdy z uczestników przejdzie 24 godzinny kurs pn. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym dla motorniczych”. Aby zapewnić ciągłości pracy motorniczych oraz zwiększyć efektywność ćwiczeń przeprowadzonych w trakcie szkolenia, będą się one odbywały w grupach 12-14 osobowych.
Kurs składa się w 3 modułów:
-
przepisy o ruchu drogowym - interpretacje przepisów ruchu drogowego, przeciwdziałanie wypadkom,
-
doskonalenie techniki jazdy - m.in. zatrzymanie pociągu szynowego na suchej
i mokrej powierzchni, -
pierwsza pomoc i relacje z pasażerami i innymi uczestnikami ruchu drogowego - udzielanie pierwszej pomocy, zajęcia z psychologiem (emocje, określanie osobowości), zajęcia z pedagogiem (rozwiązywanie problemów motorniczy –pasażer).
Celem głównym szkolenia jest podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników poprzez udoskonalenie umiejętności w zakresie technik jazdy; uzyskanie praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W ramach zajęć przedstawione zostaną techniki radzenia sobie ze stresem oraz sposoby rozwiązywania konfliktów z pasażerem i innymi uczestnikami ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem trudniejszej sytuacji kobiet w zakresie radzenia sobie z przemocą fizyczną i dyskryminującymi zachowaniami.
Na zakończenie kursu każdy uczestnik przystąpi do testu wiedzy z budowy i eksploatacji pojazdu szynowego oraz przepisów ruchu drogowego.
W latach 2011-2012, 222 motorniczych zatrudnionych w Spółce Tramwaje Szczecińskie zostało przeszkolonych w powyższym zakresie. Efektem wdrożenia programu szkolenia
była znacząca poprawa bezpieczeństwa. W roku 2017 doszło do 278 zdarzeń z udziałem tramwajów, z czego zdecydowana większość bo 244 z winy obcej. Liczymy na to, że po szkoleniu uda się niebezpieczne sytuacje jeszcze zmniejszyć i poprawić relacje z pasażerami.
Tramwaje Szczecińskie przeszkolą 207 motorniczych w zakresie „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym dla motorniczych”. Środki na sfinansowanie szkoleń zostały pozyskane
z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Całkowity koszt szkoleń wynosi 129 027,24 zł, a dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego 100 000,00 zł, co stanowi 77,5%. Szkolenia będą realizowane w miesiącach maj – grudzień 2018.